Ile może komornik?

Komornik to bez wątpienia jeden z najbardziej nielubianych zawodów. Niestety większość ludzi spotyka się z osobą wykonującą tę pracę w niezbyt przyjemnych okolicznościach. Dlatego też warto wiedzieć jakie są uprawnienia komorników oraz na czym polegają ich obowiązki.

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym. Dłużników odwiedza jedynie na mocy postanowienia sądu. Wykonuje swoje obowiązki na rzecz wierzyciela, czyli osoby, która pragnie odzyskać swoje pieniądze lub inne zobowiązania. Egzekucja komornicza odbywa się na podstawie ogólnych przepisów kodeksu cywilnego.

Co może komornik

Kompetencje komornika obejmują więc przede wszystkim wykonywanie orzeczeń sądu, dotyczących roszczeń pieniężnych oraz niepieniężnych. Dodatkowo osoby wykonujące ten zawód są także zobowiązane do doręczania zawiadomień sądowych oraz innych tego typu dokumentów. Zajmują się między innymi nadzorem nad dobrowolnymi licytacjami publicznymi. Komornikowi można również powierzyć zadanie poszukiwania majątku dłużnika.

Warto dokładnie wiedzieć co może komornik. Zadaniem osoby wykonującej ten zawód jest przede wszystkim skuteczne ściąganie należności dla wierzyciela. Jego postępowanie jest ograniczone przez dwa dokumenty – wniosek o wszczęcie egzekucji wniesiony przez wierzyciela oraz tak zwany tytuł wykonawczy wydawany przez sąd. Jest to bardzo istotne, ponieważ komornik musi poruszać się w ramach wniosku wierzyciela, nie może dokonać egzekucji w szerszym wymiarze lub zająć majątku, który nie został wcześniej wskazany.

Co zajmie komornik

Ile może komornik? Na pewno w czasie egzekucji zobowiązań może ściągnąć zaległości z pensji dłużnika, a także z rachunków bankowych, nieruchomości, ruchomości, udziałów i akcji. Z rzeczy ruchomych może zająć między innymi sprzęt typu RTV i AGD, samochody, czy wyposażenie mieszkania, takie jak meble. Co istotne, komornik nie ma obowiązku sprawdzania do kogo należą ruchomości. Oznacza to, że w ramach odzyskiwania długów może zająć na przykład samochód należący do teściowej dłużnika, który znajduje się obecnie w jego użytkowaniu. Zajęty majątek jest następnie sprzedawany w czasie licytacji publicznej.

Czego nie wolno komornikowi

Przede wszystkim nie może on zajmować narzędzi, które są niezbędne dłużnikowi do wykonywania pracy zarobkowej, chociaż nie dotyczy to pojazdów mechanicznych, na przykład samochodu. Istnieją także ograniczenia dotyczące wysokości sum potrącanych z pensji, np. w przypadku braku spłaty kredytu jest to maksymalnie połowa wypłaty. W ramach egzekucji nie można dokonywać potrąceń m.in. z zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego oraz świadczeń alimentacyjnych.

Warto pamiętać, że komornik, który jest w trakcie swoich obowiązków, musi mieć odpowiedni identyfikator ze zdjęciem, a pracę powinien wykonywać w dni robocze oraz soboty między godz. 7:00 i 21:00. Przed przystąpieniem do egzekucji można również zażądać pokazania tytułu wykonawczego. W przypadku reklamacji działań komornika należy zwracać się do firmy windykacyjnej, a także do Rzecznika Praw Konsumentów oraz do sądu powszechnego.

3 comments on “Ile może komornik?

 • W większości kancelarii komorniczych zajęcia mienia są dokonywane w soboty. W poniedziałki często znajomy ma wolne, ale za to pracuje praktycznie w każdą sobotę, bo wtedy jest największa wydajność komorników. Po prostu w sobotę te wszystkie cwaniaki często są w domach.

  Reply
 • U nas się utarło przekonanie, że wchodzą zawsze o 6 rano, ale komornik może najwcześniej wejść godzinę później. Nie może też zrobić żadnego zajęcia, ani nawet oględzin ani cokolwiek innego w niedzielę. Żadnych czynności komorniczych.

  Reply
  • Oczywiście, że może wykonywać większość czynności komorniczych w niedzielę, ale nie może robić zajęć i pisać pism. ale normalna praca w niedzielę jest najprzyjemniejsza, bo w poniedziałek od rana możesz przyatakować cwaniaczków i już.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>