Ile wynoszą koszty komornicze
Korzystanie z usług komornika to zazwyczaj ostateczność. Wierzyciele sięgają po tego typu usługi, gdy zostaną wyczerpane wszystkie pozostałe możliwości odzyskania długu. Przed zdecydowaniem się na przekazanie sprawy komornikowi, trzeba między innymi zapoznać się z tak zwanymi kosztami komorniczymi.
Już przed wykonaniem pierwszej czynności osoba dokonująca egzekucji zażąda wpłacenia zaliczki. Zaliczka ma pokryć koszty komornicze, takie jak doręczenie korespondencji oraz poszukiwanie majątku dłużnika. Na początku zostanie również ustalona wysokość tak zwanej opłaty egzekucyjnej. Warto jednak pamiętać, że ta kwota zostanie pobrana nie od wierzyciela, a od dłużnika i będzie potrącona z sumy wyegzekwowanej w ramach odzyskiwania zadłużenia.
Koszty komornika pokryje dłużnik
W przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych opłata egzekucyjna wyniesie aż 15 proc. wyegzekwowanego świadczenia. Koszty komornika określane są na podstawie przepisów zawartych w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. Przepisy określają różne wyjątki dotyczące między innymi egzekucję długu z rachunku bankowego lub wynagrodzenia. W przypadku znacznej sumy roszczenia, komornik może więc pobrać opłatę, która wyniesie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co wpłynie na znaczne zwiększenie zadłużenia.
Pokrycie kosztów komorniczych spoczywa więc przede wszystkim na dłużniku, Jednak w niektórych sytuacjach to wierzyciel może być zmuszony do zapłacenia wszystkich kosztów i opłat. Dzieje się tak w przypadku tak zwanego niecelowego wszczęcia egzekucji. Na przykład dłużnik spłacił zobowiązanie, a mimo to wierzyciel przekazał sprawę do komornika.
Z kosztami komornika można się nie zgodzić
Warto także pamiętać, że można zakwestionować wysokość opłaty naliczonej przez komornika. W tym celu należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek. Odbywa się to na podstawie art. 49 ustawy o komornikach. Wniosek powinien być wniesiony w ciągu 7 dni od informacji o ściągnięciu opłaty lub wydania postanowienia wzywającego dłużnika do jej uiszczenia.
Koszty związane z opłatą egzekucyjną mogą okazać się bardzo wysoką sumą, zwłaszcza w przypadku dużej kwoty zadłużenia. Dlatego najbardziej korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia dłużnika jest uniknięcie egzekucji komorniczej i polubowne załatwienie sprawy z wierzycielem. Jeśli mimo wszystko nie uda się zapobiec egzekucji, warto pamiętać o możliwości złożenia wniosku o obniżenie opłaty naliczonej przez komornika. Wniosek powinien być złożony w sądzie rejowym właściwym dla komornika, który prowadzi egzekucje. Chociaż może wydawać się, że dłużnik ma niewielkie szanse w starciu z komornikiem, warto jednak próbować dochodzić swoich praw. Tego typu wnioski są coraz częściej wykorzystywane. Jednocześnie trzeba jednak liczyć się z tym, że są one używane jedynie w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych. Nie znajdują zastosowanie w przypadku wydania rzeczy ruchomej lub świadczeń niepieniężnych.
Na pewno w przypadku korzystania z egzekucji komorniczej obie strony zarówno wierzyciel, jak i dłużnik, powinny dokładnie zapoznać się ze swoimi prawami oraz obowiązkami.
Wynoszą tyle, że często są znacznie większe niż sam dług. Nie radzę czekać na komornika z mandatem czy innymi pierdołami, bo się mocno zdziwicie, jak będzie trzeba zapłacić 2-3 razy więcej.
Koszty komornicze zawsze są ściśle określone, więc na pewno nie jest tak, że kogoś zaskoczą. Wszystko jest wiadome od początku. Chyba, że jesteś cwaniakiem, który chce uniknąć długów, które zazwyzaj świadomie narobił.
Koszty komornicze nie są określone, bo każdy komornik doskonale wie, że może dodać do nich mnóstwo czynności, których nigdy nie wykonał, a nie ma ich jak udowodnić. To znaczy nie ma jak udowodnić, że nic nie zrobił, a kasę wziął.