Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej
Zakup mieszkania jest bardzo dużym wydatkiem, dlatego wiele osób szuka różnych sposobów, które pozwolą im na jak największe oszczędności. Jednym z dostępnych rozwiązań jest zakup takiej nieruchomości z licytacji komorniczej. Zaletą jest często bardzo niska cena, trzeba jednak liczyć się z różnymi zagrożeniami.
Informacje na temat aukcji komorniczych
Licytacja komornicza nieruchomości musi zostać ogłoszona co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Informacje na temat nadchodzących licytacji tego typu powinny znajdować się na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy, a także sądzie. W takich miejscach można zazwyczaj sprawdzić jakie nieruchomości zostaną wystawione w najbliższym czasie. Innym źródłem ogłoszeń mogą być także poczytne dzienniki, czy tygodniki regionalne. Najlepszym źródłem ogłoszeń jest jednak portal prowadzony przez Krajową Rade Komorniczą. Korzystanie ze strony jest bezpłatne i zapewnia proste wyszukiwanie ofert.
Ile kosztuje mieszkanie od komornika
Aukcja komornicza nieruchomości to licytacja publiczna, jednak żeby do niej przystąpić trzeba złożyć rękojmię, która wynosi jedną dziesiątą oszacowanej wartości sprzedawanego mieszkania. W ogłoszeniu o licytacji powinien znajdować się między innymi termin oględzin, a także miejsce oraz termin, kiedy można zapoznać się z dokumentami związanych z daną nieruchomością. Bez wątpienia warto skorzystać z takiej możliwości przed podjęciem decyzji o udziale w licytacji.
Oczywiście wiele osób zastanawia się ile kosztuje mieszkanie od komornika i jak wiele można zaoszczędzić na zakupie takiej nieruchomości. Zależy to od liczby licytacji. W czasie pierwszej licytacji cena wywoławcza mieszkania będzie wynosiła 3/4 oszacowanej wartości rynkowej, a w drugiej 2/3 tej wartości. Jednocześnie trzeba pamiętać, że odbywają się tylko dwie aukcje, a komornik nie będzie obniżał ceny mieszkania aż do skutku, czyli sprzedaży.
Możesz kupić mieszkanie z lokatorem
Licytacja komornicza jest na pewno szansą na tani zakup mieszkania, Wskazuje na to między innymi bardzo duże zainteresowanie tego typu aukcjami. Niestety jest to rozwiązanie związane z pewnym ryzykiem. Konieczne jest przede wszystkim bardzo dokładne zapoznanie się z daną nieruchomością oraz jej sytuacją prawną. Warto porozmawiać z komornikiem. Trzeba na przykład zdawać sobie sprawę z tego, że licytacja nie oznacza rozwiązania umów dożywocia oraz najmu, dlatego można nabyć mieszkanie z niechcianym lokatorem. Jeśli taka osoba nie będzie chciała opuścić nieruchomości, należy przeprowadzić postępowanie eksmisyjne. Jest to długotrwałe postępowanie, które wiąże się także z koniecznością zapewnienia tzw. lokalu tymczasowego.
Należy także liczyć się z tym, że na mieszkanie od komornika trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Wydawane postanowienia sądu można zaskarżyć, co wpłynie na wydłużenie czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu.
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej ma więc swoje zalety oraz wady. Na pewno wielu niekorzystnych sytuacji można uniknąć dzięki dokładnemu poznaniu nieruchomości. Decyzję o zakupie takiego lokalu zawsze warto dokładnie przemyśleć i kierować się nie tylko korzystną ceną.
Mieszkanie od komornika tylko bez lokatora, ale to się praktycznie nie zdarza. Wolę jednak zaszczaną norę do kompletnego remontu niż mieszkanie zlicytowane z lokatorem, którego nie da się wyrzucić inaczej, niż siłą. Bo żadne prawne metody rezultatu nie zdają. Mają to głęboko w d.. i nic im nie można zrobić.
Nie ma to najmniejszego sensu. Zakup mieszkania na licytacji komorniczej to same problemy i praktycznie żaden zysk. Często trzeba przez długie miesiące płacić czynsz i wszystkie media za lokatora, którego nie da się legalnie wyrzucić. Lepiej więc szukać normalnego mieszkania, bo biznes tutaj jest żaden.
Bez przesady. Są bardzo łatwe sposoby na pozbycie się nieproszonych gości z mieszkania. Część z nich jest całkowicie legalna, inne trochę mniej 😉 Ale nie trzeba nikomu robić krzywdy by na takim interesie dobrze zarobić.