Komornicze licytacje samochodów
Kupno używanego samochodu w dobrym stanie i w rozsądnej cenie nie jest sprawą prostą. Dotyczy to także młodych aut. Dlatego dobrym, chociaż jeszcze niezbyt popularnym sposobem na nabycie takiego auta, są komornicze aukcje samochodów.
Oczywiście auta takie są sprzedawane przez komorników z powodu zadłużenia ich właściciela. Informacji na temat aukcji należy szukać w internecie i w prasie o zasięgu lokalnym. Dobrze jest poszperać na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, ale takie ogłoszenia zamieszczają również na swoich komunikatorach izby celne, urzędy skarbowe oraz kancelarie komornicze. W ogłoszeniach podaje się zazwyczaj dane auta, jego opis techniczny, cenę wywoławczą. Często dołącza się też zdjęcia. Ponadto musi być wyznaczone miejsce i termin licytacji. Istnieje możliwość oglądania pojazdu we wskazanym miejscu i czasie.
Cena samochodu sprzedawanego przez komornika
Licytacja może się odbyć, gdy stawi się na nią co najmniej dwóch potencjalnych kupców. Jeśli pojawi się tylko jedna osoba, może ona nabyć auto za cenę wywoławczą. W praktyce często ten sam przedmiot wymaga ogłoszenia drugiej licytacji. Powód jest bardzo prosty. Mianowicie, na pierwszej z nich cena wywoławcza wynosi 75% wartości auta, a na drugiej już tylko 50%. Dlatego w pierwszym terminie czasami nie ma chętnych, ponieważ każdy liczy, że kupi samochód taniej. Zdarza się także, że także druga aukcja nie przynosi zamierzonych efektów i pojazd nie zostaje sprzedany. W takim przypadku trafia on albo do wierzyciela (jeżeli ten chce go przejąć), albo wraca do dłużnika.
Wadium przy licytacji komornicznej samochodu
Komornicze licytacje samochodów wymagają wcześniejszego wpłacenia tzw. wadium (in. rękojmi). Wynosi ono 10% ceny oszacowania. Suma ta jest zwracana uczestnikom po zakończeniu aukcji. W dniu sprzedaży samochodu trzeba też dysponować wystarczającą kwotą gotówki i mieć przy sobie dowód osobisty. Krótko przed jej przeprowadzeniem najlepiej jest zadzwonić do kancelarii komorniczej i upewnić się, ze aukcja się odbędzie. Komornik jest zmuszony odwołać licytację, gdy dłużnik ureguluje wierzytelność przed jej przeprowadzeniem. Auto nabywa ten, kto zaproponuje za nie najwięcej pieniędzy. Co ważne, po licytacji nie można domagać się obniżenia jego ceny z uwagi na jego wady
Zapłata za samochód kupiony od komornika
Praktycznie od razy trzeba zapłacić za zakupiony przedmiot. W sytuacji, gdy cena zakupu przekracza 500 zł, kupujący ma prawo razu przekazać komornikowi 20% należności (minimum 500 zł), a resztę musi wpłacić do godziny 12.00 dnia następnego. Jeżeli tego nie uczyni, niedoszły właściciel traci rękojmię i gotówkę wpłaconą po licytacji. Natomiast licytacja musi zostać ponownie ogłoszona.
Wylicytowane auto powinno być szybko odebrane, gdyż przechowywanie auta po sprzedaży nie jest darmowe. Zdarza się, że ktoś zaskarży sposób przeprowadzenia aukcji. Do czasu rozpatrzenia takiej skargi, samochodu nie można przekazać nowemu właścicielowi.
Licytacja komornicza jest doskonałą okazją na zakup auta w dobrej cenie. To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Ponosimy bowiem m.in. ryzyko, że stan techniczny nowego nabytku nie będzie idealny i trzeba będzie naprawić pewne rzeczy. Trzeba mieć to na uwadze i przed aukcją obejrzeć auto z dobrym mechanikiem.
Wbrew pozorom lepiej kupić samochód na licytacji komorniczej, niż mieszkanie. Powód jest oczywiście prosty – samochodu nie kupisz z kierowcą, a mieszkanie prawie zawsze kupisz z lokatorem, którego będzie trzeba wykurzyć.
Raz byłem na takiej licytacji samochodów zajętych przez komornika i brało w niej udział pięciu gości. Samochody były cztery, więc wyglądało jakby nikt o niczym nie wiedział. Trzech w ogóle nie licytowało i poszły za cenę wywoławczą po jednym dla każdego, a o czwarty dwóch się biło, ale były chyba dwa przebicia i po wszystkim.
Prosta sprawa – masz kasę, robisz interesy. U komornika tylko za gotówkę, ale żeby kupić większość tych samochodów, to nie trzeba przychodzić z milionem dolarów w walizce. Wystarczy koperta, a często nawet portfel 🙂 Bo samochody z licytacji komorniczych to głównie mocno używane auta. Rzadko zdarzają się jakieś po firmach.